הסכמת הדיירים בפרויקט תמ"א 38

תכנית המתאר הארצית, תמ"א 38, לחיזוק מבנים מפני רעידות אדמה נועדה לעודד דיירים בבניינים ישנים ויזמים בענף הבנייה לחזק ולשפץ מבנים לצורך התמודדות עם רעידות אדמה.
בניין בעת תהליך התחדשות עירונית

תכנית המתאר הארצית, תמ"א 38, לחיזוק מבנים מפני רעידות אדמה נועדה לעודד דיירים בבניינים ישנים ויזמים בענף הבנייה לחזק ולשפץ מבנים לצורך התמודדות עם רעידות אדמה.

תמ"א 38 בעידוד הממשלה היא תכנית משנת 2005 ומדובר בפרויקט מורכב הדורש ניסיון רב וליווי משפטי צמוד. כדי להניע את הפרויקט נדרשת הסכמה של הדיירים המתגוררים בבניין.

לכן, נדרש שיתוף פעולה בין הדירים וליווי מקצועי הנועד למנוע מחלוקות ולארגן את הדיירים כגוף מאוחד מאורגן הפועל למען רווחת הדיירים, וייצוג מקצועי מול חברת הבנייה או היזם.

יש לנהל מו"מ עם היזם ולייצג את הדיירים בוועדת התכנון המקומית כדי לקבל היתר בנייה בהתאם לתכנית הבינוי, ויש ללוות את הדיירים לכל אורך שלבי התכנון ושלבי הבנייה העלולים לארוך זמן רב וליצור אי נוחות.

הסכמה מלאה

חוק המקרקעין בישראל קובע כי נדרשת הסכמה של 100% מהדיירים בבניין כדי לאשר הוספת יחידות דיור לבניין קיים.בעקבות החוק והמחלוקות הרבות שהתעוררו בין דיירים או בשל ניצול החוק על ידי גורמים אלה ואחרים לא הצליחה תכנית המתאר הארצית:תמ"א 38 לפרוץ קדימה ורק פרויקטים מעטים יצאו לפועל.כדי להניע את התכנית קדימה עודכנה תכנית המתאר במהלך שנת 2008 ונקבעה דרישה חדשה (שני שליש) להסכמה גורפת של הדיירים.תמ"א 38 היא פרויקט בטיחותי בעל חשיבות לאומית וכדי לדאוג לאזרחים הגרים בבניינים ישנים יש צורך לשנות את החוק ולהניע את התכנית.

שינויים בתוכנית

כאמור, בשנת 2008 עודכנה תכנית המתאר ונקבע כי ניתן להסתפק ברוב של 50% מהדיירים כדי לחזק מבנה בלבד.החיזוק כולל לרוב הוספת מעלית, סגירת קומת עמודים והפיכתה ללובי, שיפוץ חזית וכד'.בפרויקט בו מתכננים להרחיב דירות או להוסיף יחידות דיור חדשות ניתן להסתפק ברוב של 66% מהדיירים המחזיקים ברכוש משותף בבניין אך כדאי לנסות ולהגיע להסכמה מלאה.בשנה האחרונה קבע בית המשפט כי ניתן לתבוע דיירים המעקבים תכניות וכמו כן קבע בית המשפט כי המפקח על הבתים המשותפים יכול לאשר תכנית תמ"א 38 לטובת כלל הדיירים ולמנוע עיכוב בגלל דייר סרבן.

דייר סרבן

פרויקטים רבים של תמ"א 38 נקלעו למקרים בהם דייר סרבן טרפד את אישור התכנית וסירב לחתום.תקנות חדשות בחוק המקרקעין מאפשרות למפקח על הבתים המשותפים לאשר את הפרויקט גם ללא הסכמת דייר סרבן וברוב של 66% ניתן להגיש למפקח את אישורי התכנית מתוך מטרה להקל על ביצוע הפרויקטים,לחצו כאן למעבר לכתבה אודות דייר סרבן.