פינוי בינוי

המשרד הינו מוביל ופורץ דרך בתחום ההתחדשות העירונית ומהבודדים מבין משרדי עורכי הדין בישראל שמייצג בעסקאות פינוי ובינוי. המשרד היחידי שמאחוריו רשימה ארוכה של פרויקטים שהושלמו זה מכבר או בשלבי סיום.

טיפול משפטי כולל בפרויקטים של התחדשות עירונית

המשרד צבר את הנסיון הרב ביותר בישראל בתחום ההתחדשות העירונית. המשרד נטל חלק בניסוח החקיקה ובקביעת נוהלי המינהל. המשרד דורג כמוביל בישראל בתחום הן ביצוג דיירים והן ביצוג יזמים. כל חברות הדירוג בתחום בחרו במשרד כמוביל בתחום.

המשרד הביא מעל ל-30 פרויקטים לכדי סיום, וכיום מעל 650 דיירים, שהם לקוחות המשרד, קיבלו לידיהם דירות חדשות במסגרת הפרויקטים של התחדשות עירונית אותם ליווה המשרד משלב התכנון, ההתארגנות, בחירת היזם, כריתת ההסכם והוצאתו לפועל של ההסכם, ייצוג בהסכם הליווי מול הבנק המלווה, טיפול במיסוי של העסקה ובהכרזה על "מתחם" כמתחם לפינוי בינוי מול הרשויות, הסדרת השעבודים לבנק המלווה וכל הבטוחות והערבויות לדיירים, ייצוג הדיירים בכל היבטיה של העסקה וליווי הדיירים בכל התהליך מרגע ההתקשרות בהסכם עם היזם ועד למסירת הדירות החדשות לידי הדיירים ורישום הדירות החדשות ע"ש הדיירים בלשכת רישום המקרקעין.

המשרד מקיים קשר הדוק עם מנהל מקרקעי ישראל בקשר ליישום החלטותיו בעניין פינוי ובינוי ועם נציבות מס הכנסה בקשר למיסוי פרויקטים של התחדשות עירונית.

המשרד היה הראשון ליישם את הפטורים מדמי היתר וכן את הפטורים ממיסי מקרקעין, שהוענקו בפרויקטים של פינוי ובינוי.

זקוק לליווי משפטי בתחום הפינוי והבינוי? עורכי הדין הדין שלנו עומדים לשירותך!

  הגדרות פינוי ובינוי מושגים שכדאי להכיר

  פינוי ובינוי

  להבדיל מעסקת תמ"א 38 בפינוי ובינוי נערכת תכנית חדשה, שבמסגרתה המבנים הקיימים כולם מיועדים להריסה, הקרקע כולה מחולקת מחדש ומוקצים שטחי ציבור מחדש (לדוגמא, מוקם פארק חדש ומבני ציבור).

  הבניינים החדשים נבנים על המגרשים החדשים וכל דייר מקבל זכויות במגרש חדש בהתאם לכללים שנקבעים באיחוד והחלוקה.

  תקן 21

  זהו התקן שעורר מהומה במחוז תל אביב.

  התקן נקבע על ידי מועצת שמאי המקרקעין לגבי בדיקת פרויקטים של פינוי ובינוי, והממונה על המחוז במחוז תל אביב הורתה על תחולתו באשור תכניות במחוז, כאשר תילקח ההנחה שהיזם מעניק לדיירים דירות חדשות ששטחן גדול ב 25 מ"ר מן הדירות הקיימות.

  התקן גרם ליזמים להתקבע סביב נתון זה ופרויקטים רבים שבהם היזמים כבר התחייבו לשטח העולה על האמור, הפכו הם ללא כדאיים עבור היזמים. קיימת ביקורת רבה על המהלך במחוז תל אביב.

  דייר סרבן

  דייר שמסרב לחתום על הסכם לפינוי ובינוי מכונה דייר סרבן. במקרים מסוימים ניתן לאכוף על סרבן את העסקה. בפרויקט של תמ"א במידה וחתמו הרוב הדרוש (שני שלישים בחיזוק מבנה וארבע חמישיות בהריסה ובנייה מחדש), ניתן לפנות, לאחר קבלת החלטה על היתר בנייה, בתובענה למפקח על המקרקעין על מנת שיחייב את הסרבנים לחתום על הנדרש.

  המפקח מוסמך למנות אדם שיחתום בשמו של הסרבן. ההסדר לוקה בחסר, שכן דיירים סרבנים רבים אינם מורתעים מן ההסדר, ועומדים בסירובם, ושכן לכל היותר בסופו של ההליך יידרשו לחתום על ההסכם.

  בפינוי ובינוי מאידך, ניתן לתבוע דייר סרבן בנזיקין בגין הנזקים שהוא גרם. לאחר ההכרזה על הקרקע (ההכרזה מתקבלת על ידי הממשלה לאחר הפקדתה של התכנית) ניתן להגיש תביעה.

  ההסדר שבחוק המקנה עילה כספית לדיירים מרתיע סרבנים מבראשית שחוששים לשאת בתשלומי עתק. אלא שבתי המשפט, בניגוד להוראות, התירו לסרבנים לחמוק מן הפיצוי, אם יחתמו על ההסכם. עקב גישה זו נשחקה ההרתעה.

  זקוק לליווי משפטי בתחום הפינוי והבינוי? השאר פרטים ואנו נחזור אליך

   פרויקטים

   התרשמו מפרויקטים מסוג פינוי בינוי שאותם ליווינו
   שכונת בר יהודה, קריית אונו (214 בתי אב)
   המשרד ליווה את הדיירים בפרויקט מתחילתו.
   מתחם מקלב, יהוד (50 בתי אב)
   המשרד מייצג את הדיירים מול היזם שנבחר, חברת "אאורה השקעות בע"מ".
   מתחם הכוזרי, הרצליה (66 בתי אב)
   המשרד מייצג את הדיירים מול חברת "מצלאוי, חברה לבנין בע"מ", החברה היזמית שנבחרה
   מתחם יוספטל ברמת השרון
   המשרד ייעץ בשאלות התכנון וליווה את הליכי התכנון בפרויקט.
   מתחם בית אל בנווה שרת בתל-אביב
   המשרד מייעץ בשאלות הליווי הבנקאי ומטפל בהסדרת השעבודים והבטוחות לדיירים.
   מתחם לוי אשכול צפון (320 בתי אב):
   ליווי הפרויקט מראשיתו והגשת תכנית לאישור רשויות התכנון
   רחוב אשכנזי ביהוד
   המשרד מייצג את הדיירים מול קבוצת "תדהר בע"מ", אשר נבחרה לביצוע הפרויקט.